Konum
Anasayfa > multimedya > Makaleler (Yazılar) > Andıran Otu @ yavuzy

Andıran Otu @ yavuzy

‘Bir dehlize giriş ya da ordan çıkış’ diye tanımlamıştım malum sözlüğe onu. Dehliz nedir dersen? Bir kent ozanının dünyası. Bilinçaltı. Bilmek isteyenler için, “neler neler var orda?”; işte bir harita; kaybolmak için. (Amin)

 

Kendini, “değişen bir organizma olan Kesmeşeker’in tek sabiti” olarak tanımlayan Cenk Taner’in şarkı yapamadığı düzyazı ve şiirlerinden oluşuyor Andıran Otu. Ne klasik anlamda bir kitap ne de klasik anlamda bir otobiyografi bu. Bir şeyler anlatma kaygısı yok çünkü; ama bir kusma da değil; “yazdım oldu, ben buyum işte” diyip işin içinden çıkmıyor. Ancak bir kaygı seziliyor; karşıda birileri olduğunun farkında. Daha çok bir “iki arada bir derede”lik durumu var; ait olunamayan bir şeyler ve yalnızlık! Onun yarattığı yeni bir dünya, “kaç değil kim” olunan bir durumun halet-i ruhiyesi. Cenk Taner bir adım atarak içine bakıyor ve bir örnek harita sunarak, sizi yol bulmaya davet ediyor içten içe; kendi içinizde kendinizi bulmaya.

Her biri, bilinç akışının tipik örnekleri olan pasajlar arasında çok da bağlantı yok. Cenk Taner’in şarkı sözlerine ve Kesmeşeker’in kendine has tarzına (Kadıköy Sound!) alışık olanlar için bir tamamlayıcı parça bu “kitap”. Ancak bu çerçevede anlam kazanabiliyor. Fanzin tadında bir çalışma Andıran Otu; kes-yapıştırlar ve desenlerle süsleniyor.

Andıran Otu, Cenk Taner’in “uçsuz bucaksız bir azınlık” olan Kesmeşeker fanlarıyla kurduğu ortak dilin üzerinde yükseliyor; “kitap” gayet günlük olan şeyleri ve kelimeleri, “cinnetin geniş sahralarında” yol alan bir bilincin süzgecinden geçirerek, yeni bir harmanlamayla, yeni bir anlama sokuyor; kimi zaman hüzünlü ve umutsuz ama her zaman ironik bir bakışla.

Kitap arkası yazısı –ki kimileri oraya bakarak karar verirler kitabı almaya- olarak seçilen “kim bakabilmiştir ki gerçekten içine” cümlesi, çalışmayı anlatmaya yarayan harika bir ipucu. İpin bir ucu yazarda ama diğeri nerde kim bilir? O ucu her birimiz kendi anlamlandırmamızda bulabiliriz kuşkusuz. Ancak hatırlatmakta fayda var; kitap, Altıkırkbeş yayınlarından çıktı; dolayısıyla “sizi uçurumdan aşağı atacak güce sahip”. Tam da o yüzden bir dehlizin ucundasınızdır onu okumaya başlarken, o diğer ucu ararken. Kelimelerin içinde yeniden anlam kazanırken, o dehlizin ne anlama geldiği ortaya çıkar: Çoğunlukla bir kopuşla başlayan yeni bir dönem.

 

YAVUZ YILDIRIM / EKSPRESS (MAYIS 2005)

Bir Cevap Yazın

Top