Konum
Anasayfa > multimedya > Makaleler (Yazılar) > Dahi çocukları dişlerinden vururlar

Dahi çocukları dişlerinden vururlar

Ölmek de bir fikir değil miydi Bertuğ bey? Sizin deyişinizle ‘fakirin fikri. ’Diyelim öldünüz. Ne oldu? Birkaç elle tutulur hüzün, birkaç soğuk silkiniş. Sizinki zaten bir varoluş skandalı değil miydi Bertuğ bey?

Köpekleri sevmem ama onbeş yıldır bir köpekle yaşıyorum Bertuğ bey. Çok sevdiğim bir kediyle bile dört yıl yaşamıştım, bilmem anlatabildim mi Bertuğ bey? İntihar ettiniz, yakıştı mı size? Yani öbür tarafta, yakıştı mı Bertuğ bey? Siz ki, sizi sizden daha iyi bilen bir içgörüye sahiptiniz, benim görüşüm bu. Olmaz olsun derken, olan olmuş ne yapalım Bertuğ bey? O müthiş içgörünüz bir dışgörüye dönüşmemişken, o kadar hoşgörünün bir gereği var mıydı Bertuğ bey, sorarım size? Size siz dememde tamamen ölçüsüz bir nezaketten kaynaklanıyor, bunu da belirteyim.

Ölmeden bilmem kaç yıl önce okuduğunuz bir kitabın, sizce önemli olan bazı sayfalarında, bazı satırların altını çizmişsiniz Bertuğ bey. Buldum. Yazarı, adı lazım değil, dışlanmış ve hafiften yerli bir Anglo-bolşevik. O kadar olur Bertuğ bey, severdim sizi. Şimdi gözlüklerimi takıp, ellerimi yıkıyorum. Ve altını neden çizdiğinizi anlamadığım ama emin olun ki hep merak edeceğim satırları meraklı gözlere sunuyorum. İzninizle…

“Sonra, birden uyanmış bir insanın şaşkınlığı düşer yüzümüze. Boşta gezerken doğuya gitmiş akıl böyle söyler: Bir insanın ağırlığı grama değil, drama ayarlıdır.”

“Ve dahi çocukları dişlerinden vururlar. Çocuk derken, gençten daha biraz. Gitar tellerinde, piyano tuşlarında dahi çocukları dişlerinden vururlar. Şili’de Santiago’da, Pekin’de yıldız altında, ve illa okyanus yüzlü bir kumsalda, dahi çocukları düşlerinden vururlar.”

“Onun için sorunuz lütfen: Ne ara bir kilise kuruldu, inanmayanların et kavurduğu.”

“Marmara’nında dahil olduğu bir deniz şehrinde, bir ten noksanlığı bahsinde, mutlu sanırken tüm ilçeyi…” Gerisi karalanmış.

“Ben çocuğum Kadıköy. Martı yavrusu görünce üzülüyorum.”

Yalnızlıklarımız yanlışlarımıza yol olmuş Bertuğ bey. İşte bu çok güzel…

 Cenk Taner

Kaburga Zine / kafapresi

Bir Cevap Yazın

Top