Konum
Anasayfa > multimedya > Makaleler (Yazılar) > Hayatın sırrını öğrenmek ister misiniz?

Hayatın sırrını öğrenmek ister misiniz?

1 Haziran gecesi Kadıköy’ün nadide barı Karga’nın Canlı Karga sahnesi sezon finali yaptı. Hem de sezon finaline en çok yakışacak, Kadıköy’le özdeşleşmiş bir isimle. Kesmeşeker’in ve konuklarının sahne aldığı o gece Kadıköy tarihinin efsanevi konserlerinden birine tanıklık ettik dersem abartmış olmam. En azından o gece orada bulunan herkesin benimle hemfikir olacağına eminim.  (Tuğçe Yapıcı / Grizine)

Hayatın sırrını öğrenmek ister misiniz? / Grizine / Haziran 2012

Cenk Taner’in bir röportajında söylediği gibi “Kesmeşeker“i bilenler çok sever. Bilmeyenler de hiç bilmez. İkisinin ortası yoktur.” Kadıköy sound’un en sevilen temsilcisi olan Kesmeşeker, dinleyicisiyle devleşen ve dinleyicisinin değerini çok iyi bilen bir grup. O gecenin sonunda, Kesmeşeker’in 8 albümü ve 85 civarında şarkısı olmasına rağmen konserlerde aşağı yukarı 25 şarkı çalabildikleri için her konserde bazı seyircileri kırdıklarını ve bundan duyduğu üzüntüyü dile getiren Cenk Taner’in samimiyeti gözlerinden okunuyordu.

O gece Canlı Karga sahnesinin çok kalabalık olacağı kesindi fakat gördük ki ortamda bulunan insanlar birbirlerine karşı sevgi dolu ve anlayışlı olduğunda ne kalabalık bizi oradan kaçırmaya yetiyor ne de bunaltıcı sıcak. Kesmeşeker’in sadık dinleyicisi olan bir arkadaşımın ta Eskişehir’den kırmadan, özenle taşıyıp Kesmeşeker’e getirdiği fesleğen Canlı Karga sahnesini süslüyor. Sahneye çıkar çıkmaz ayaklarının dibindeki fesleğeni gören Cenk Taner’in yüzünde sıcacık bir gülümseme beliriyor.

Bizlere Canlı Karga’nın sezon finaline yaraşır özel bir gece yaşatmak isteyen grubun dostları ve eski Kesmeşeker üyeleri de aramızdalar. Kargo’dan tanıyıp yıllardır çok özlediğimiz MŞŞ ve Mavi Sakal ile Karapaks’tan tanıdığımız Kaan Altan sahnedeki yerlerini alıp Duymuştum Şehirdeydim’de gruba eşlik ediyorlar. “Tek derdimiz aşk demiştin, duymuştum… Yanlış mı duymuşum, öyle dememiş miydin?” ve Cenk Taner şarkıya yeni sözler ekliyor: “Ben öyle dediğine inanmak istemiştim.”

O gece sahne de en az içerisi kadar kalabalık. İşte Güneş’te Tayfun Çağlar’ın vokallerini duyuyoruz, Aşklar Bizi Terk Etti’de Belen Ünal gitarıyla gruba eşlik ediyor. Konser o kadar güzel geçiyor ki MŞŞ, Kaan Altan, Belen Ünal ve Tayfun Çağlar birkaç şarkıda bir tekrar tekrar sahneye fırlayıp hep beraber vokal yapıyorlar. Sahnenin kalabalıklaştığı bu anlarda öyle renkli görüntüler ortaya çıkıyor ki hepsini yakalayacağım diye fotoğraf çekmekten sözlere eşlik etmeye fırsat bulamıyorum. Olsun. İçeride zaten dev bir koro var. Arka arkaya eklense rahatlıkla bir şiir kitabı kadar olabilecek sayfalar dolusu şarkı sözünü tek kelime kaçırmadan ezbere söyleyen bir koro. “Bize kendimizi stadyum konserinde hissettirdiniz” diyor Cenk Taner. Herkes bilir ki küçük bir mekân dolusu Kesmeşeker dinleyicisi bir stadyuma bedeldir. Her grubun hayalindeki dinleyici korosu Kesmeşeker’e kısmet olmuştur.

Son albümden Her Şey Sermaye için Sevgilim’i çalmadan önce Cenk Taner bizlere soruyor: “Hayatın sırrını öğrenmek ister misiniz?” Dinleyiciler öyle bir şeyin olmadığını söyleyince “Var, var” diyor ısrarla. Umarım hayatta her şey sermaye için değildir ama biz o gece, o kalabalık ve sıcak salonda Kesmeşeker’den hayatın sırrının insanlarla kurulan sevgi dolu ilişkilerde saklı olduğunu öğreniyoruz. Kesmeşeker’in içtenliği ve içimizdeki Kesmeşeker sevgisi sayesinde kime baksam gözleri ışıl ışıl.

Bisle beraber 25’e yakın parça dinlediğimiz halde konser bitince oradan ayrılmıyoruz, ayrılmak istemiyoruz. Gidenler gidiyor, Kesmeşeker ve konukları kulise çekiliyor, içeride yaklaşık 15 kişiyiz. Tek Kişiyim Ben Hâlâ’yı söylüyoruz kendi kendimize. Yetmiyor, bir de Ne Zaman Gitti Tren söyleniyor tek bir ağızdan. Cenk Taner ve Can Alper bize kıyamıyorlar, çıkıp akustik olarak Tek Kişiyim Ben Hâlâ’yı çalıyorlar. Bu arada sahneden Cenk Taner’in setlistini kapıyorum, elimde bir kalemle beklerken göz göze geliyoruz. Tek bir kelime bile etmeme gerek kalmadan kalemi ve setlisti elimden alıyor. Çünkü Cenk Taner hiçbir dinleyicisini kırmaz. Bir de fotoğraf faslı var tabii. Hem Kesmeşeker üyeleri hem de konukları kulisten çıkıp hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirmek için bize katılıyorlar. İşte biz Kesmeşeker’i bu yüzden seviyoruz. Son kalan 15 kişiye bir şarkı daha çalmaktan mutlu oldukları için. Herkesi mutlu etmek istedikleri için. Güzel şarkıları için. En çok da o şarkılarla bize bizi anlattıkları için.

Tuğçe Yapıcı / Grizine / 11.06.2012

 

 

Bir Cevap Yazın

Top