Konum
Anasayfa > multimedya > Makaleler (Yazılar) > SinemaMüzik.com / Bizim Adımız Ne?

SinemaMüzik.com / Bizim Adımız Ne?

Kesmeşeker, “memlekette doğan” nitelikli ve sayıca az kaliteli rock gruplarından biri. Sekizinci albümleri “Doğdum Ben Memlekette” ile sevenlerine yeniden selam verdi.

Cenk Taner, Can Alper, Tansu Kızılırmak ve Emre Sarıtunalılar’dan mürekkep Kesmeşeker, yine yeniden hayatımızda. Zaten hiç çıkmadılar ki diyebilirsiniz, haklısınız. O zaman bunca insan nereye gitti? Nitelikli bulduğumuz isimlerin şarkılarının bile üç-beş kere dinlendikten sonra kenara bırakıldığı pop çağ yaşıyoruz. O nedenle ısrarla ve inatla takipçisi olmak lazım. Çünkü kulaklarımızın kalite çıtası yüksek eserlere ihtiyacı var. Sözgelimi bir kafe ya da çay bahçesine gittiğinizde size dayatılan müzik korkunçsa ne yapacaksınız? O nedenle ısrar etmek lazım niteliğin korunması için… Evet, son on yılda çok kayda değer albümler yapıldı, çok nitelikli isimler girdi hayatımıza ancak nihayetinde hemen hemen hepsi genel piyasanın içinde görmezden gelindi ya da ilgisizliğe mazhar oldu!

Kesmeşeker de türdeşi bazı grup ve solistler gibi önemli bir iş başarma derdinde. Niteliğini sağlam altyapısıyla, düzenlemesiyle, müziğinin tınısıyla ve bence en önemlilerinden sözleriyle gösterme gayretinde. Kesmeşeker’in “Doğdum Ben Memlekette” albümünün en kayda değer taraflarından biri hiç şüphesiz sözlerinin ayrıksılığı. Son dönem dinlediğim albümlerden birkaçının da buna dikkat ediyor olması hoşuma gitmedi değil. Genellikle cover’ların ortalıkta gezindiği pop ve rock piyasasında, sermayeden yemeyip yepyeni şeyler söylemek derdinde olmak az şey mi?

Onbir şarkılık bu albümde herkesin kendisine göre bir kesmeşekeri bulunur elbet ama bana göre Benim Adım Ne ve Metin Kurt Yalnızlığı favoriler… Hepimiz aynı ceza sahasında yalnızız, belki biraz da ondan… Ya da adımızın peşindeyiz? Kesmeşeker’in son çalışması kent yaşamının kaotikliğine karşı sığınacak bir liman gibi… Dinleyin, pişman olmazsınız.

UĞUR BİRYOL (ubiryol@gmail.com) 
Kesmeşeker / Doğdum Ben Memlekette /Ada Müzik

sinemamuzik.com

 

Bir Cevap Yazın

Top