Konum
Anasayfa > İçerik > duyurular > “Özgür insan kadar güzel ve parlayan bir şey var mı?”

“Özgür insan kadar güzel ve parlayan bir şey var mı?”

Bu ülkenin, gençleriyle her zaman sorunu olmuştur. Yetmişler, seksenler, doksanlar hep böyle geçti. Bir zamanlar fazla politik olmakla, sonrasında tamamen apolitik olmakla suçlanan gençler, öyle zeka dolu bir eylem koydular ki tüm ezberler alt üst oldu. Pasif direniş, şimdiye kadar hep sopa gösteren yöneticilerin yanından bile geçmedikleri bir kavram. Gandhi’yi bildiklerinden bile şüpheliyim. Tabi müthiş bir mizah anlayışını da eklemek gerek.

ozgur gezi

Gezi parkı direnişi hakkında herkes bir şeyler söyleyecektir. Ama kim ne derse desin, orada bulunan herkesin tanık olduğu üzere, gerçek bir dayanışma, herkesin kendini ifade etme özgürlüğü, farklılıkların aslında aptalların gözünde olduğu net olarak ortaya çıkmıştır. Her şeyin bunaltıcı bir biçimde ekonomik olduğu (ya da dayatıldığı) bir dünyada, gerçek emekçilerin bir hiç uğruna çalıştıkları bu düzende, sahip çıkılması gereken en önemli kavramın “özgürlük” olduğunu da bu gençler gösterdiler. Özgür insan kadar güzel ve parlayan bir şey var mı?

İnsanlar zihinsel korkuyu kırdılar. Yılların korkusu ve sinmişliği bu. Hem de en beklemedikleri kuşak yaptı bunun. Eskilerden gelen bir bayrağı (ki bu bir bayrak yarışı) sanatsal bir şekilde taşıdılar. Zerafetle, dansla, müzikle, dostlukla yaptılar bunu. Öğrencisi, doktoru, mimarı, işçisiyle yaptılar. Yeni bir dünyanın gerçek sahipleri olduklarını gösterdiler. Bu köhne zihniyet ile aralarında en az yüz yıl fark vardı zaten, bunu açığa çıkarmak zorunda kaldılar. Ha karşı uygulanan şiddet, gaz vs. tarihinin çöplüğü bunlarla dolu.

Ne demiş Lennon hepimizin adına: “Power To The People.”, “İşte güneş, şimdi acil bir şekilde yaşamak gerek. Yaşam onların bilmediği bir yerde başlıyor.”

Halkları için ayağa kalkan herkese selamlar…

CENK TANER, 2013

 

Bir Cevap Yazın

Top