Konum
Anasayfa > İçerik > biyografiler > Canay Cengen

Canay Cengen

1978 yılında İstanbul’da doğan Canay Cengen’in müzikle olan bağı o daha doğmamışken başlamıştı. Büyük bir Türk Sanat Müziği aşığı olan annesinin teşviki ile çok küçük yaşlarda şarkı söylemeye başlayan Canay aslında o zaman geleceği ile ilgili sinyaller vermişti..

canay cengen 2Ortaokulda Piyano çalmaya başladı. 1991-95 yıllarında İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde (piyano, klasik gitar) okuduktan sonra Marmara Üniversite’sinde müzik eğitimine devam etti.

Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarında yarı zamanlı olarak 5 yıl Klasik Gitar eğitimi aldı. Burada çok değerli eğitmenlerle çalışma imkanı buldu;

Cem Küçümen, Bekir Küçükay ve Erdem Sökmen ile klasik gitar ve oda müziği üzerine çalışmalar yaptı.
Lise yıllarında kuzeninin solisti olduğu grubu “30 Şubat” ile bas gitarist olarak yayınlanmamış ama kaydedilmiş ilk albümünü yaptı.

Üniversitede okurken “Refresh Reggae Band” ile bas çalmaya başladı.Aynı dönemde Melih Kibar’ın ” Kibar Çocuklar” orkestrası ile yurtiçi ve yurtdışında birçok sanatçıyla konserler verdi..

Bu dönemde Türkiye’nin tek Klavsen Sanatçısı Leyla Pınar’ın isteği üzerine “İstanbul Barok Topluluğu”‘na korist olarak katıldı.1997 yılında Belçika’da sahnelenen Henry Purcell’ın “Dido & Aeneas” operasında sahne aldı.

Üniversite yıllarında ” Refresh Reggae Band” ile Taksim ve Beyoğlu’nun birçok bar ve mekanında çaldıktan ve grubun dağılmasından sonra 1984 yılında kurulmuş olan “Kaygı” adlı gruba dahil oldu. Kaygı müzikal anlamda hayatına çok şey kattı.Bu grupta Yavuz Darıdere; Okay Aynur; Erkan Gencol; Armağan Sönmez; Ebru Kalabas ile birlikte çalıştı.. Kaygı’nın 2001 yılında dağılmasının ardından konservatuardan arkadaşı Hakan Özoğuz’un davetiyle “Athena” ile 2002 yılında “Herşey Yolunda” adlı albümü yaptı. Daha sonra Athena’dan ayrılıp stüdyo müzisyenliğine ağırlık verdi. 2003 yılında “Yalın”‘ın “Ellerine Sağlık(Zalim)” adlı ilk albümüne; aynı dönemde “Kargo” ile “Ateş ve Su” albümüne bas çaldıktan sonra askere gitti. Döndükten sonra Yalın’ın 2. albümü olan “Bir Bakmışsın” ‘ın baslarını çaldı. O dönemde Yalın’a sahnesinde bas gitarist olarak eşlik etmeye başladı…

2007 yılında Liseden öğretmeni Faris Akarsu’nun davetiyle Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası’nda Bas Gitarist olarak sahne aldı ve “Müzikaller Gecesi” isimli konserde Burak Kut, Tülay Uyar, Murat Boz gibi solistlere eşlik etti.
2010 yılına kadar birçok sanatçının albüm ve sahne çalışmalarında bulundu..(Nilüfer, Koray Candemir, Aslı Gökyokuş, Peyk, Luxus vs birçok sanatçı ve grup) 2009 yılında “Bir Günde Devri Alem” isimli ilk albümü OnAir etiketiyle yayınlandı.. Bu albümden “Supermen”, “Aşk En Eski” ve “Bir Günde Devri Alem” adlı şarkılara klip çekildi.

2011-2015 yılları arasında

“Köpeklibahçe” studyosunu kurdu ve bu stüdyoda 2014 sonlarında PEYK’in KALAN müzik etiketiyle yayınlanan 3. stüdyo albümü ‘TESLİM OLMA’nın prodüktörlüğünü yaptı.

Şimdi Kesmeşeker…

Bir Cevap Yazın

Top